Aurinko helli jälleen Uudenmaan Aluetourin toista osakilpailua Nordcenterin Benz-kentällä 30.6.2026
Kilpailu kiinnosti jälleen monia, ja kisan maksimi pelaajamäärä täyttyi uudella ennätyksellä jo päivässä. Sen verran peruutuksia tuli, että varasijoiltakin kaikki pääsivät mukaan ilmoittautumisajan umpeuduttua. Ensimmäisen kerran ainakin kolmeen vuoteen, jälki-ilmoittautunutkin mahtui kisaan.
Kenttä oli loistavassa kunnossa, ja pelikelikin mitä mainioin. Tuomarina toimi Arto Riikonen, joka joutui huolehtimaan, että pelaajat olisivat starttiajallaan valmiina.
Kilpailun tulostaso oli kova, ja päästäkseen palkinnoille piti pelata alle oman tasoituksensa tai vähintään omaan. Palkintoja jakoi operatiivinen johtaja Juha-Pekka Peltomäki ja ravintolapäällikkö Katri Oja. Huikean tuloksen -9 pelasi N50 sarjan voittaja Tiina Kortelainen Hiekkaharju Golfista. Paras mies oli M75-sarjan kotiseuran edustaja Raul Holmborg tuloksella -6. Kaikkiaan 26 pelaajaa pelasi alle oman tasoituksensa. Kaikki tulokset löytyvät Golfbox-kilpailukalenterista.
Onnittelut palkinnon saajille hyvistä peleistä. Muistutuksena, että Uudenmaan viimeisessä osakilpailussa Oder of Merit pisteet ovat 1,5 kertaiset. Kulloo Golfin kisa on tällä hetkellä täynnä, mutta varasijoilta on aina päässyt mukaan, ehkä nytkin.
Irma Karhu
Aluekoordinaattori - Uusimaa